Що таке ОСББ

ОСББ в Україні

Процес створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків розпочався у 1995 році і станом на 01.03.2011 року в Україні налічувалось 12 386 об’єднань, що становило понад 10% житлових будинків країни, які мають п’ять і більше поверхів.

Загальна кількість ОСББ в Україні станом на 01.05.2015 року складала 15934 об’єднання. На 01.05.2016 року – 18738 об’єднань. У другому кварталі 2016 року за кількістю новостворених ОСББ лідирує Запоріжжя, де зареєстрували 349 об’єднань співвласників. На другому місці Дніпро, третє місце посідає Львів, а четверте — Київ.

Об’є́днання співвла́сників багатокварти́рного буди́нку, або ОСББ — (юридична особа, створена для представлення спільних інтересів об’єднань) це неприбуткова юридична особа, створена власниками житлових та нежитлових приміщень для спільного користування, утримання та управління своїм будинком та прибудинковою територією, а також для юридичного оформлення їхніх майнових прав на будинок та прибудинкову територію.

ОСББ створюється на основі права сумісної власності і представляє лише співвласників нерухомості, щоб самостійно вирішувати — хто обслуговуватиме будинок, які будуть внески на його утримання (квартплата), кому здавати в оренду нежитлові приміщення тощо, куди витрачати гроші. Ефективне використання коштів і контроль приводять до якіснішого та раціональнішого утримання будинку.

ОСББ несе лише управлінські повноваження  і не стає власником будинку в цілому — співвласниками будинку залишаються власники квартир та нежитлових приміщень. Доцільність створення ОСББ залежить від тих завдань, які мешканці поставлять перед собою, одним з яких може бути контроль за послугами ЖЕКу. ОСББ може щомісячно підписувати із ЖЕКом акти про виконання робіт з утримання будинку, на підставі яких визначається факт виконання та обсяги конкретних робіт і відповідно проводяться нарахування (перерахунок) мешканцям.

Для створення об’єднання скликаються установчі збори. Рішення установчих зборів оформлюється  протоколом. За однією адресою може бути зареєстроване лише одне ОСББ.

Основним фінансовим документом в ОСББ є кошторис, який складається на рік і приймається на щорічних загальних зборах більшістю членів ОСББ. Так як ОСББ є неприбутковою організацією, прибуткова і видаткова частини в кошторисі повинні збігатися.

За чинним законодавством України ОСББ, як господарюючий суб’єкт зобов’язаний сформувати свою облікову політику, вести бухгалтерський облік та здавати обов’язкову звітність.

Специфікою обліку ОСББ є операції житлово-комунальної сфери:

– внески і платежі співвласників багатоквартирного будинку;

– облік транзитних (комунальних) платежів;

– доходи у вигляді отриманої з бюджету компенсації за пільги на оплату житлово-комунальних послуг і призначені субсидії;

– здача в оренду допоміжних приміщень будинку;

– придбання послуг за цивільно-правовими договорами (ремонт, прибирання приміщень, утримання ліфтів, освітлення приміщень загального призначення і т.д.);

– нарахування та витрачання коштів ремонтного та резервного фондів тощо;

– нарахування і виплата зарплати найманим працівникам (голові правління ОСББ, бухгалтеру, двірнику та ін.).